( شهر ونک )

( شهر ونک )

 

وجه تسمیه :

ونک از جمله مکانها ئی است که وجه تسمیه اش از گونه درختان جنگلی که در آن  نواحی می روید گرفته شده است . (ون+ک پسوند ))ونک یعنی جائی که درخت ون می روید .

ونک قصبه ای است از بخش سمیرم که سابقا جزء استان فارس بوده و چندی است که جزء استان دهم شده است و در 36 کیلومتری شمال باختری سمیرم متصل به را سو لیجان ( سولکان ) واقع شده این ناحیه کوهستانی و سردسیر و عده سکنه اش 3000 نفر است از توابع شهرستان سمیرم و استان اصفهان می باشد قدمت تاریخی شهر ونک با توجه به سنگ نوشته ها به حدود یکهزار سال پیش می رسد.

وسعت تقریبی این شهر 400 کیلو متر مربع و در فاصله 193 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان و 33 کیلومتری غرب مرکز شهرستان قرار گرفته این شهر از سمت شمال غربی – غرب و جنوب غربی به استان چهارمحال بختیاری واز سمت شمال به دهستان وردشت سمیرم واز سمت شرق و جنوب شرقی به منطقه سمیرم محدود می شود طول وعرض این شهر به ترتیب 50 درجه و 58 دقیقه و 56 ثانیه ی شرقی و ….. و 38 درجه و 21 دقیقه ی شمالی می باشد . اختلاف ارتفاع این شهر با بقیه مناطق شهرستان حدود 300 متر می باشد و همین دلیل موجب آب وهوای مناستری نسبت به دیگر جا ههای شهرستان می باشد و به دلیل بهار زود رس اراضی اطراف کو ههای مشرف به شهر از پوشش گیاهی ، جنگلی متنوع برخوردار می باشد

قدیمیترین روستای شهر ونک روستای عقدک ، سولجان ، نخودان می باشد  که درحال حاضر روستای عقدک پابر جاست  و آثاری ازجمله ( بقایای قلعه قدیمی _ قبرستان قدیمی _ و درختهای گردوی با قدمت چند صد ساله حدود 500 سال که هنوز سرسبز است) دیده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X
فروشگاه اینترنتی درگاچی

FREE
VIEW